"opakowania dla najlepszych"
Opakowania zostały podzielone i opisane w międzynarodowym katalogu opakowań FEFCO - stworzonym przez organizację FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej). Organizacja ma swoją siedzibę w Brukseli - powstała w 1952 roku - skupia krajowe stowarzyszenia producentów tektury falistej na szczeblu Europejskim. Jednym z celów jej działalności jest rozwój i promocja nowych rozwiązań producentów tektury falistej oraz pomoc w komunikacji między producentami opakowań a rynkiem konsumentów.
Utworzony przez FEFCO katalog podstawowych wzorów opakowań kartonowych ma na celu zastąpić skomplikowane opisy konstrukcji opakowań z tektury (falistej i litej) prostymi symbolami powszechnie rozumianymi na całym świecie, niezależnie od różnic językowych. Katalog ten jest bardzo przydatnym narzędziem, a korzystają z niego producenci kartonów na całym świecie.
katalog fefco.pdf
Pudełka/kartony klapowe powstają zwykle z jednego wykroju. Posiadają klapy wieka i dna a jeden z brzegów zakończony jest zakładką służącą do zszycia bądź sklejenia. Do klientów wysyłane są w stanie rozłożonym na płasko, wymagającym jedynie zamknięcia klap i ewentualnie zaklejenia ich, np. taśmą samoprzylepną.
Pudełka dwuczęściowe (wieczkowe), to opakowania składające się z dwóch (lub więcej) oddzielnych, nakładających się na siebie części tj. dna i wieka. Zależnie od wymagań klienta są klejone bądź zszywane.
Pudełka składane wykonywane są z jednego formatu. Ich zaletą jest możliwość składania zazwyczaj bez konieczności klejenia czy też zszywania.
Pudełka wsuwane, to rodzaj opakowań kilkuczęściowych. Mogą się składać z dwóch oddzielnych części, z których jedna wsuwa się w drugą, bądź części połączonych, z których jedna pełni funkcję wsuwanego wieka jak i dna. Do łączenia części stosuje się klej lub zszywki.
Pudła/kartony trwałe, to opakowania tekturowe, których konstrukcja sprawia, iż są szczególnie wytrzymałe. Składa się je najczęściej z dwóch oddzielnych części bocznych i części środkowej, pełniącej jednocześnie rolę wieka, dna oraz pozostałych boków. Łączenie poszczególnych części odbywa się poprzez klejenie lub zszywanie.
Pudełka jednoczęściowe - wykonane z jednego formatu, składane, z elementami zaginanymi lub bigowanymi. W miejscu łączenia stosuje się klej bądź zszywki. Wykonywane są z jednego formatu. Ich zaletą jest możliwość składania zazwyczaj bez konieczności klejenia czy też zszywania.
Wyposażenie pudeł, to różnego rodzaju tekturowe przekładki, ścianki rozdzielające, narożniki, kratownice itp. Mają za zadanie lepsze zabezpieczenie pakowanych produktów przed ewentualnymi uszkodzeniami w czasie transportu lub magazynowania.